اختلاف‌نظر بر سر حمله شیمیایی جدید رژیم سوریه

آمریکا احتمال می‌دهد که رژیم سوریه در تدارک و برنامه‌ریزی یک حمله شیمیایی جدید است؛ روسیه این احتمال را رد می‌کند. هم‌زمان ائتلاف بین‌المللی ضدتروریسم یک زندان شهر میادین سوریه را بمباران کرد.روز سه‌شنبه (۲۷ ژوئن / ۶ تیر) دولت‌های روسیه و سوریه به اظهارات مقام‌های آمریکایی درباره “حمله شیمیایی” جدیدی از جانب سوریه واکنش نشان دادند.

وزارت دفاع آمریکا اظهارات سخنگوی کاخ سفید را تایید کرد و گفت، در پایگاه هوایی الشُعیرات سوریه فعل و انفعالاتی مشاهده شده که شبیه فعالیت‌های ارتش سوریه پیش از حمله شیمیایی در آوریل سال جاری است.

روز دوشنبه، شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید گفته بود که رژیم سوریه در حال «آماده‌سازی حمله شیمیایی دیگری» است که می‌تواند «به قتل‌عام غیرنظامیان از جمله کودکان منجر شود».

در ماه آوریل بر اثر حمله شیمیایی به شهر خان شیخون سوریه ۸۷ نفر کشته و شماری زخمی شدند. آمریکا و هم‌پیمانانش رژیم بعث سوریه را متهم به انجام این حمله شیمیایی کردند اما دولت سوریه اعلام کرد که این اقدام از جانب ائتلاف بین‌الملل به رهبری آمریکا برای آماده‌سازی حمله نظامی به سوریه صورت گرفته است.

آمریکا پس از این حادثه، ۵۹ موشک از دو ناوشکن خود به پایگاه هوایی شعیرات در استان حمص سوریه شلیک کرد.

واکنش‌ها به اتهامات جدید

دیمیتری پسکوف، سخنگوی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در واکنش به اظهارات مقامات آمریکایی در باره حمله شیمیایی جدید گفت: «اگر همکاران ما در نهادهای امنیتی و وزارت امور خارجه چنین اطلاعاتی را کسب می‌کردند، حتما آنها را به اطلاع عموم می‌رساندند».

پسکوف در گفت‌وگو با خبرگزاری تاس اظهار داشت: «تهدیدهایی از این دست علیه رهبران سوریه غیرقابل قبول است.»

سخنگوی کاخ سفید تهدید کرده بود که اگر رژیم سوریه دست به چنین اقدامی بزند، «بهای سنگینی خواهد پرداخت».

دولت سوریه نیز اتهامات مقامات ارشد آمریکایی را بی‌اساس خواند. خبرگزاری‌های ایران به نقل از علی حیدر، وزیر آشتی ملی سوریه نوشتند: «دمشق به هیچ وجه علیه هیچ کسی حتی عناصر تروریستی سلاح شیمیایی استفاده نکرده و نخواهد کرد.»

به اعتقاد علی حیدر، این اقدام آمریکایی‌ها مقدمه‌ای برای یک “جنگ دیپلماتیک” است که آمریکا در سازمان ملل علیه دمشق ترتیب می‌دهد.

به موازات اخبار حمله احتمالی شیمیایی، خبرگزاری آلمان گزارش داد که بامداد دوشنبه (۲۶ ژوئن) در یک حمله هوایی به زندانی در شهر میادین که تحت نظارت “دولت اسلامی” (داعش) است، دست‌کم ۵۷ نفر کشته شده‌اند.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه در لندن، در این زندان افراد “عادی” و اعضای “خلاف‌کار” داعش به‌سر می‌برند و به‌طور معمول تا ۱۰۰ نفر در آن محبوس هستند.

در حمله روز دوشنبه ۱۱ تن از زندانیان کشته‌شده، اعضای این گروه تروریستی و چهار نفر نیز نگهبان زندان بوده‌‌اند.

بخش زیادی از شهر میادین استان دیرالزور در اختیار “دولت اسلامی” است. این شهر در نزدیکی مرز عراق واقع شده و از جانب نیروهای ائتلاف ‌بین‌المللی، ارتش روسیه و نیروی هوایی سوریه بمباران می‌شود.

به گزارش خبرگزاری آلمان، جت‌های جنگنده ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا تنها در روز سه‌شنبه ۳۱ بار مقرهای “دولت اسلامی” را بمباران کرده‌اند که هفت بار آن متوجه مواضع این گروه در استان دیرالزور بوده است.