سفر ملک سلمان به هامبورگ با تخت سلطنتی‌

در حالی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، به‌دلیل نبود سوئیت خالی در هتل‌های هامبورگ، مجبور شده اتاقی در برلین اجاره کند، نماینده‌ ملک سلمان‌، پادشاه عربستان سعودی، ۴۰۰ اتاق در هتل‌های لوکس هامبورگ را کرایه کرده است.

در آستانه‌ی برگزاری نشست کشورهای گروه ۲۰ در هامبورگ، پیدا کردن اتاق خالی تقریبا ناممکن شده است. کارگزاران دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، دست‌کم نتوانستند در این شهر بندری سوئیت یا محل مناسبی او بیابند و ناگزیر به جستجوی خود در برلین ادامه دادند. ترامپ در روزهای اقامت خود در هتل اینترکنتینانتال برلین، نزدیک “تیرگارتن” سکونت خواهد داشت و هر روز صبح، احتمالاً با بالگرد، باید به هامبورگ برود.

تخت سلطنتی ملک سلمان

دلیل کمبود اتاق در هامبورگ، شاید رزرو ۴۰۰ سوئیت برای ملک سلمان‌، پادشاه عربستان سعودی و هیئت نمایندگی این کشور باشد. بنا به گفته‌ی اینگو پترز، مدیر هتل لوکس “چهار فصل”، کارگزاران ملک سلمان ۱۶۰ اتاق در این هتل برای این منظور رزرو و ۲۴۰ اتاق دیگر در هتل‌های نزدیک کرایه کرده‌اند.

پترز می‌گوید که برای “قابل سکونت” کردن سوئیت‌ها و اتاق‌های هتل می‌بایست تغییرات زیادی در ساختمان و دکوراسیون هتل داده می‌شد. بنای پنجره‌هایی از شیشه‌ی ضد گلوله و جابه‌جایی چند دیوار از جمله‌ی این تغییرات بوده است. از آن‌جا که ملک سلمان، تخت سلطنتی خود را به همراه آورده، می‌بایست چند دیوار بزرگترین سالن هتل هم تخریب و به مساحت آن افزوده شود. اینگو پترز می‌گوید: «به این ترتیب سالن بزرگ هتل حالا تبدیل به اتاق نشیمن پادشاه شده و تخت سلطنتی او هم که قرار است همراه بیاورد، همان‌جا جا داده می‌شود.»

جلب رضایت

به نظر پترز، “چالش بزرگ” ولی جلب رضایت خاندان سعودی و مهمانان آن‌ها است: «آن‌ها همه با هم در یک ساعت وارد می‌شوند و اداره و تنظیم کار ۱۶۰ اتاق به‌طور هم‌زمان امر ساده‌ای نیست.» گفته می‌شود که لوازم و وسایل ملک سلمان و هیئت نمایندگی او با کامیون‌های ۸ تنی حمل می‌شوند.

پترز می‌گوید همه‌ی “اسباب و اثاثیه‌ها” باید به سرعت و بدون اشتباه به اتاق‌های مهمانان منتقل شوند، چون «این خانواده عادت دارد که با یک اشاره دست همه‌‌ی خواست‌هایش برآورده شود. حتی اگر این خواست، تهیه‌ی یک ران بره‌ی کباب‌شده آن‌هم ساعت سه صبح باشد.»