استعفای مدیرعامل اوبر در پی چند ماه فشار سرمایه‌گذاران

در پی بحران چندماهه بر سر اتهاماتی مبنی بر آزار جنسی در محیط کار در اوبر، تراویس کالانیک، مدیرعامل و از بنیان‌گذاران این شرکت، از سمت خود استعفا کرد. گزارش‌ها مبنی بر فشار سهامداران بر کالانیک برای کناره‌گیری بوده است.در پی بحران چندماهه بر سر انتشار اتهاماتی مبنی بر آزار جنسی در محیط کار در اوبر، تراویس کالانیک، مدیرعامل و از بنیان‌گذاران این شرکت، از سمت خود استعفا داد. گزارش‌ها مبنی بر فشار سهامداران بر کالانیک برای استعفا بوده است.

تراویس کالانیک، مدیرعامل و یکی از بنیان‌گذار کمپانی اوبر، در پی افزایش فشار سهامداران سرانجام روز سه‌شنبه (۳۰ خرداد/ ۲۰ ژوئن) از سمت خود استعفا داد. اپلیکیشن اوبر (Uber) که نمونه‌های مشابه آن در ایران نیز وجود دارد، برای بسیاری از کاربران تکنولوژی‌های جدید در جهان که از تاکسی استفاده می‌کنند، آشناست. اوبر به کاربران خدمات حمل و نقل ارایه می‌کند و هزینه‌ی آن از تاکسی‌های خصوصی کم‌تر است.

کمپانی اوبر اما چندین ماه است که در پی شکایت عمومی یکی از کارکنان زن سابق خود درگیر مناقشاتی داخلی است. سوزان فولر، یکی از کارکنان سابق زن این کمپانی، در فوریه امسال اوبر را به طور رسمی به “بی‌پروایی در آزار جنسی” کارکنان متهم کرده بود، اتهامی که آغازگر تحقیقات و تغییرات و سرانجام استعفای کالانیک بود.

تنها یک هفته پیش از اعلام استعفا، کالانیک که سوگوار درگذشت مادر خود نیز است، اعلام کرد که برای مدتی از کار کناره‌گیری می‌کند، تصمیمی که ظاهرا پاسخ‌گوی خواسته‌ی آن‌دسته از سهامداران با نفوذی که اوبر را نیازمند تغییرات جدی می‌دانند نبود و او سرانجام از استعفای قطعی خود از مدیرعاملی اوبر خبر داد.

او در متنی که برای اعلام استعفای خود در اختیار نیویورک‌تایمز گذاشت نوشت: «من اوبر را از هر چیز دیگری در جهان بیش‌تر دوست دارم و در موقعیت دشوار کنونی تقاضای سهامداران برای کناره‌گیری را به این منظور که اوبر بتواند مجددا به بازسازی خود بپردازد و درگیر مناقشه‌ی دیگری نشود، می‌پذیرم.»

با این‌همه و به رغم افشای اسامی سرمایه‌گذارانی که کالانیک را تحت فشار قرار داده بودند، یک سخنگوی اوبر اعلام کرده است که تصمیم کالانیک “موجب تعجب همه” شده است. کالانیک ۴۰ ساله در هفته‌های گذشته در پی تحقیقات به عمل آمده در زمینه فرهنگ و رفتار سازمانی اوبر بسیار تحت فشار قرار داشت. او یکی از بنیان‌گذاران اوبر در سال ۲۰۰۹ بود، سازمانی که هم‌اکنون به شناخته‌شده‌ترین کمپانی تکنولوژی-محور در حوزه حمل و نقل شهری تبدیل شده است. کالانیک از این پس به عنوان یک عضو هیات مدیره به همکاری با اوبر ادامه خواهد داد.

اوبر که هم‌اکنون ارزش آن ۶۸ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود، با استعفای کالانیک به نمونه‌ای استثنائی در تاریخ نه چندان طولانی ولی تاثیرگذار سیلیکون ولی کالیفرنیا بدل شده است، چرا که بنیان‌گذاران استارت‌آپ‌های “سیلیکون ولی” در طول سال‌های گذشته از خودمختاری گسترده‌ای برخوردار بوده‌اند و حتی معمولا مترادف استارت‌آپ‌شان محسوب شده‌اند.

شاید از همین رو باشد که بیل گرلی، از شرکت بنچ‌مارک (Benchmark)، در استقبال از استعفای کالانیک در توییتر نوشت که “چندین صفحه از کتاب تاریخ به تراویس کالانیک تعلق خواهد یافت”، چرا که به اعتقاد وی “تنها تعداد اندکی از کارآفرینان چون کالانیک تاثیری ماندگار بر جهان خواهند داشت.”

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

بنچ‌مارک یکی از شرکت‌های بزرگ سرمایه‌گذاری در سیلیکون ولی و از جمله سهامداران اوبر است که خواهان استعفای کلانیک بودند.