چهارمین زن در سه روز اخیر در شمال افغانستان به ضرب گلوله کشته شد

پلیس ولایت تخار در شمال افغانستان گفته که مردی زن مطلقه‎اش را به ضرب گلوله کشته و خودش فرار کرده است.

محفوظ‎الله اکبری، سخنگوی حوزه شمال‎شرق، به بی‎بی‎سی گفت که این مرد صبح روز پنجشنبه (۱۴ دلو/بهمن) به وقت محلی به خانه این زن ۳۰ ساله در مرکز شهر تالقان، مرکز ولایت تخار رفت و او را با شلیک گلوله کشت.

به گفته آقای اکبری، این زن، که دو فرزند هم داشته، چندی پیش از شوهرش با مراجعه به دادگاه طلاق گرفته و از و جدا شده بود.

این چهارمین مورد خشونت علیه زنان در سه روز اخیر در شمال افغانستان است که سه مورد آن منجر به مرگ شده است.

روز چهارشنبه (۱۳ دلو/بهمن) پلیس بلخ گزارش داد که یک مرد نامزد سابقش را در منطقه “شولگر” کشته، چرا که او نامزدی‎اش را با او فسخ و با مرد دیگری ازدواج کرده بود.

منابع دولتی همچنین در ولایت شمال شرقی بدخشان گفته‎اند که طالبان دو زن دیگر را در دو رویداد جدگانه در این ولایت به قتل رسانده‎‎اند.

به گزارش رسانه‎های محلی، یک مورد آن در منطقه “یمگان” زمانی روی داد که مقتول به خانه پدرش رفت و طالبان ساعت ۹ شب او را در خانه پدرش تیرباران کردند.

دومین مورد قتل زنان در بدخشان، در منطقه یفتل این ولایت زمانی روی داد که به گفته منابع پلیس شمال، دختر ۲۳ ساله مقتول پیشنهاد خواستگاری یک فرمانده طالبان را رد کرد و تیرباران شد.

سومین مورد از خشونت‎ها علیه زنان در شمال، بریدن گوش‎های یک زن ۳۰ ساله در منطقه “کِشِنده” ولایت شمالی بلخ است که در رسانه‎ها بازتاب گسترده‎‎ای داشته است.

پلیس گفته که تلاش‎ها برای دستگیری عوامل این خشونت‎ها همچنان ادامه دارد.

مقام‎های کمیسیون مستقل حقوق بشر در شمال افغانستان نسبت به افزایش موارد خشونت علیه زنان ابراز نگرانی کرده و خواستار اقدام جدی دولت برای مهار چنین خشونت‎ها شده‎اند.

محمد سامع، مسئول دفتر حوزه شمال این کمیسیون به بی‎بی‎سی گفت که تنها در چهار ولایت شمالی بلخ، جوزجان، سمنگان و سرپل ۴۰۲ مورد خشونت علیه زنان در سال جاری میلادی ثبت شده است.