اولین مدال طلای ایران در بازی‌های کشورهای اسلامی

در نخستین روز بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی در باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان، ورزشکاران زن ایران صاحب یک مدال طلا و یک نقره شدند. کاروان ایران در این دوره با ۲۸۰ نفر در ۱۹ رشته‌ی ورزشی حضور دارد.چهارمین دوره‌ی بازی‌های کشورهای اسلامی شامگاه جمعه (۱۲ مه/۲۲ اردیبهشت) طی مراسم باشکوهی در ورزشگاه المپیک باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان و در حضور الهام رحیم‌اف، رئیس‌جمهوری این کشور گشایش یافت.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، ایران در این دوره از بازی‌ها با یک کاروان ۲۸۰ نفری در ۱۹ رشته‌ی ورزشی شرکت کرده است.

در مراسم افتتاحیه، کاروان ایران با گرمکن‌های آبی‌رنگ رژه رفت. بانوان در جلو بودند و پشت سر آنان مردان حرکت می‌کردند. پرچمدار اکثر کشورها یک زن بود و از ایران نیز مه‌لقا جام بزرگ پرچمداری را برعهده داشت.

افغانستان نخستین کشوری بود که در این مراسم رژه رفت و آخرین کشور نیز جمهوری آذربایجان به عنوان میزبان این مسابقات بود. ترکیه و جمهوری آذربایجان در این دوره از رقابت‌ها با ورزشکاران پرشمار خود حضور پررنگی دارند. تیم‌های آفریقایی با لباس‌های محلی در مراسم افتتاحیه شرکت داشتند.

روز شنبه (۱۳ مه/۲۳ اردیبهشت) در نخستین روز رقابت‌ها ایران توانست به یک مدال طلا و یک مدال نقره در رشته‌ی تیراندازی دست یابد. نرجس امامقلی‌نژاد در بخش ۱۰ متر تفنگ بادی به مقام قهرمانی رسید و نخستین مدال طلای کاروان ایران را به نام خود ثبت کرد.

الهه احمدی نیز پس از امامقلی‌نژاد در جایگاه دوم قرار گرفت و به مدال نقره دست یافت. پس از مقام سومی این رشته که به ورزشکار ازبک رسید، نجمه خدمتی از ایران نیز در جایگاه چهارم قرار گرفت که این حاکی از تسلط ایران در این رشته‌ی ورزشی بود.

مردان ایران در نخستین روز در تیراندازی ۲۵ متری با تپانچه موفقیت چندانی نداشتند و به مقام‌های هفتم و سیزدهم بسنده کردند.