نخستین پرواز تجاری مستقیم از آمریکا به کوبا در بیش از نیم قرن

با پرواز یک هواپیمای مسافربری آمریکایی از فلوریدا به مقصد کوبا، ارتباط مستقیم هوایی بین دو کشور پس از بیش از نیم قرن بار دیگر برقرار می‌شود.

روز چهارشنبه، ۱۰ شهریور (۳۱ اوت)، یک فروند هواپیمای مسافربری ایرباس متعلق به شرکت آمریکایی جت‌بلو فرودگاه شهر فورت لودردیل در ایالت فلوریدا آمریکا را به مقصد شهر سانتا کلارا واقع در استان ویلا کلارا در مرکز کوبا ترک می‌کند. خدمه این هواپیما از میان آمریکاییان کوبایی تبار انتخاب شده‌اند.

از زمان وضع تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه کوبا و قطع روابط سیاسی دو کشور در حدود پنجاه و پنج سال پیش، شرکت‌های مسافربری آمریکایی اجازه پرواز به کوبا و شهروندان آمریکایی اجازه سفر به آن کشور را نداشتند.

قرار است هر هفته سیصد پرواز بین دو کشور صورت گیرد. با توجه به تعداد مهاجران کوبایی در آمریکا، پیش‌بینی شده است که در سال جاری بیش از سیصد هزار نفر از خط مستقیم هوایی بین دو کشور استفاده کنند. انتظار می‌رود پرواز مستقیم به کوبا از چند شهر آمریکا صورت گیرد.

تا پیش از این، هزاران آمریکایی کوبایی‌تبار برای سفر به کوبا با مشکلات فراوانی مواجه بودند و انتظار می‌رود با آغاز پرواز مستقیم، تسهیلاتی در این زمینه فراهم آید. البته در حال حاضر، سفر جهانگردان آمریکایی به کوبا همچنان مشمول تحریم‌های آمریکاست اما دولت آمریکا به دارندگان شرایط خاص اجازه سفر به آن کشور را می‌دهد.

از سرگیری پرواز شرکت‌های هواپیمایی آمریکایی به کوبا بخشی از تصمیم دولت آمریکا به بهبود روابط سیاسی و کاهش فشار ناشی از تحریم تجاری علیه کوبا بوده است. نخستین تحریم تجاری علیه کوبا در سال ۱۹۶۰ وضع شد. در سال ۱۹۶۱، ایالات متحده در اعتراض به ملی شدن اموال شهروندان آمریکایی در کوبا بدون پرداخت غرامت، روابط دیپلماتیک خود با آن کشور را قطع کرد که تیرگی بیشتر روابط و تشدید تحریم‌ها را در پی آورد و عملا به قطع کامل روابط تجاری و مالی بین دو کشور انجامید.

دو کشور روابط کامل دیپلماتیک خود را در ماه ژوئیه سال گذشته از سر گرفتند.

از سرگیری روابط نتیجه توافق باراک اوباما و رائول کاسترو، رئیسان جمهوری دو کشور بود. آقای اوباما از لغو تمامی قوانین مربوط به تحریم کوبا حمایت می‌کند اما چنین تحولی مستلزم مصوبه کنگره آمریکاست.

در عین حال، برخی از قوانین مصوب کنگره آمریکا در مورد تحریم کشورهای خارجی تصمیم‌گیری در مورد نوع، دامنه و تمدید تحریم‌ها را برعهده رئیس جمهوری قرار داده است. از زمان توافق بین آقایان کاسترو و اوباما، تعدیلاتی در تحریم‌های آمریکا علیه کوبا صورت گرفته و امکان مبادلات تجاری بین دو کشور را تا حدودی فراهم آورده است. از جمله بانک های آمریکایی اجازه ایجاد ارتباط و انجام معاملات بانکی با کوبا را یافته‌اند.