واحد پول ملی چین به سبد ارزی صندوق بین‌المللی پول پیوست

یوان، واحد پول ملی چین، از روز شنبه (۱۰ مهر / ۱ اکتبر) به طور رسمی وارد سبد ارزی صندوق بین‌المللی پول ((IWF شد. واحد پول ملی چین اکنون در کنار دلار، یورو، پوند و ین، پنجمین واحد رسمی صندوق بین‌المللی پول شده است.به این ترتیب یوان، واحد پول رایج چین که “رن‌‌مین‌بی” هم نامیده می‌شود، پس از دلار آمریکا، یورو اتحادیه اروپا، پوند بریتانیا و ین ژاپن پنجمین واحد رسمی ارزی صندوق بین‌المللی پول ((IWF به حساب می‌آید.

کارشناسان صندوق بین‌المللی پول (IWF) در نوامبر سال ۲۰۱۵ خواستار قبول یوان در سبد ارزی این صندوق شده بودند. البته تصمیم‌گیری در باره قبول یوان در سبد ارزی ارتباط مستقیم با اهمیت اقتصاد چین در بازار جهانی دارد.

ورود چین به سبد ارزی جهانی در ابتدا معنایی نمادین دارد و قرارگیری واقعی واحد پول ملی دومین اقتصاد بزرگ جهان در کنار دلار آمریکا، به عنوان ارز رایج در مناسبات تجاری جهانی، هنوز به راهی طولانی نیاز دارد.

اگر دلار آمریکا بیش از ۴۴ درصد و یورو بیش از ۲۷ درصد مبادلات تجارت بین‌المللی را به خود اختصاص داده‌اند، بیش از دو درصد تجارت جهانی با یوان انجام می‌گیرد. البته پذیرش یوان در مناسبات تجارت جهانی، ارزش این کشور را به عنوان قدرت بزرگ اقتصادی تحکیم می‌کند.

چین تاکنون بارها به خاطر سیاست ارزی و کاهش مصنوعی ارزش پول ملی خود در قبال ارزهای خارجی، با انتقادهای وسیع کشورهای غربی مواجه شده است. بانک مرکزی چین سال گذشته (۲۰۱۵) در اقدامی کم‌سابقه ارزش پول ملی خود (یوان) را در قبال ارزهای خارجی به طور مصنوعی در مجموع ۶ / ۴ درصد کاهش داد.